Termowizja

uslugi_1

Termowizja na zewnątrz i wewnątrz budynku

Technika termowizyjna opiera się na obrazowaniu obiektów w paśmie średniej podczerwieni, co oznacza rejestrację promieniowania cieplnego, którego źródłem jest badany obiekt. Promieniowanie podczerwone to emisja o długości fal miedzy światłem widzialnym a falami radiowymi, która powstaje w wyniku drgań atomów i cząsteczek. Praktyczne zastosowanie termografii opiera się na założeniu, iż gęstość promieniowania jest proporcjonalna do temperatury obiektu.

Zastosowanie termowizji

Termowizja służy m. in. do lokalizacji wycieków wody, zwłaszcza tej ciepłej, z instalacji CO. Umożliwia także precyzyjne zobrazowanie zasięgu zawilgoceń ścian czy podłóg niewidocznych gołym okiem, które mogą zmieniać właściwości fizyko- chemiczne materiałów budowlanych i być doskonałym podłożem do rozwoju chorobotwórczej pleśni. Kamery termowizyjne mogą określać miejsca nieszczelności izolacji termicznej, czyli mostki cieplne będące w rzeczywistości marnotrawioną energią cieplną. Badania takie mogą być przeprowadzane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W obrazowaniu zewnętrznym miejsca ucieczki ciepła będą miały na termografie kolor od żółtego, przez pomarańczowy aż do czerwonego. Natomiast wizualizacja wnętrza budynku ukaże miejsca chłodniejsze na kolor niebieski, granatowy lub fioletowy.

Kamera na podczerwień może także określić przebieg instalacji ogrzewania podłogowego, dokładności osadzenia okien czy niedrożności instalacji grzewczej.

Zalety termografii

Termografia to metoda bardzo szybkiego pomiaru emisji promieniowania. Daje natychmiastowy wynik w czasie rzeczywistym. Ponadto jest metodą całkowicie bezpieczną i nieinwazyjną. Zagrożenia niezauważalne, takie jak wilgoć czy zagrzybienie, mogą być wizualizowane zanim wyrządzą znaczne szkody. Kamera na podczerwień umożliwia także szczegółowe udokumentowanie stanu technicznego budynków. Taki szereg korzyści można odnieść dzięki stosunkowo prostej i bardzo już powszechnej metodzie wizualizacyjnej, jaką jest termowizja. Generuje to znaczne oszczędności z tytułu zapobiegania stratom energii cieplnej i wody, a także braku konieczności rozległych remontów czy odgrzybiania.