Pomiary wilgotności

uslugi_2

Nadmierna wilgoć szkodzi mieszkaniu i zdrowiu

Wilgoć w domu to spore utrapienie dla mieszkańców- ogranicza komfort użytkowania lokalu, upośledza jego estetykę i funkcjonalność, odpowiada także za poważne problemy ze zdrowiem. Dlatego tak ważne jest precyzyjne oszacowanie wilgotności w pomieszczeniach i – w razie uzyskania wartości nieprawidłowych- szybkie i skuteczne jej unormowanie.

Pomiary wilgotności lepiej pozostawić profesjonalistom

Dostępne w sklepach domowe mierniki wilgotności to niewielkie, kompaktowe urządzenia, umożliwiające szacunkowe określenie wilgotności. Jednak naprawdę godne uwagi są profesjonalne usługi pomiarów wilgotności, w tym oszacowanie punktu rosy.

Jakie parametry są istotne dla określenia wilgotności powietrza? W określonych warunkach temperaturowych, w powietrzu może znajdować się pewna maksymalna ilość pary wodnej. Każda mniejsza ilość pary wodnej stanowi procent wartości maksymalnej i określana jest mianem wilgotności względnej. Określenie wilgotności względnej jest niezbędne do wyliczenia tzw. punktu rosy. Jest to taka temperatura, przy której następuje kondensacja pary wodnej. Skraplanie pary wodnej jest wysoce niepożądanym zjawiskiem, które może skutkować zburzeniami pracy wielu urządzeń elektrycznych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Punkt rosy jest też w praktyce utożsamiany z wysokim ryzykiem rozwoju pleśni.

uslugi_13

Pleśń- groźny przeciwnik

Terminem pleśń określa się potocznie grzyby strzępkowe, wywierające niszczycielski wpływ na zaatakowane powierzchnie budowlane i przede wszystkim- na zdrowie obcujących z nimi osób. Wbrew pozorom, do ich rozwoju nie jest potrzebne znaczne zalanie czy podtopienie mieszkania- wystarczy niewidoczne dla oka, nieznacznie odczuwalne zawilgocenie powietrza, które dzień po dniu przyczynia się do absorpcji pary wodnej na powierzchni mieszkalnej i rozwoju grzybni pleśni. Jej zarodniki wędrują następnie z powietrzem do kolejnych lokalizacji na ścianach, przede wszystkim zaś, z wdychanym powietrzem, trafiają do płuc.

Pomiar wilgotności względnej powietrza, temperatury ciśnienia cząstkowego pary wodnej czy wyznaczanie punktu rosy to kluczowy etap diagnostyki poważnego problemu, jakim jest nadmierna wilgoć w domu. Określenie jej przyczyny gwarantuje wdrożenie z pomocą profesjonalistów skutecznych działań osuszających i zapobiegających ponowienia problemu w przyszłości.